2022 წლის 12 მაისს, კომერციული სამართლის განვითარების პროგრამამ (CLDP) გამართა დავების ალტერნატიული გადაწყვეტის სამუშაო ჯგუფის პირველი ოფიციალური შეხვედრა სამხრეთ კავკასიაში. ახალი სამუშაო ჯგუფი შედგება წევრებისგან, რომელიც არიან სომხეთიდან, აზერბაიჯანიდან და საქართველოდან. სამუშაო ჯგუფის მიზანია, რომ დავების ალტერნატიული გადაწყვეტის მექანიზმები გახდეს უფრო ხელმისაწვდომი და ეფექტური ბიზნესისთვის რეგიონში კომერციული დავების გადაწყვეტად.
სამუშაო ჯგუფში წარმოდგენილია საქართველოს საერთაშორისო საარბიტრაჟო ცენტრი და სამუშაო ჯგუფის შეხვედრაში მონაწილეობა მიიღო GIAC-ის გენერალურმა მდივანმა ბექა ინჯიამ. შეხვედრაზე ბექა ინჯიამ განიხილა რეგიონში ADR-ის განვითარების პერსპექტივები და საქართველოს საერთაშორისო საარბიტრაჟო ცენტრის როლი პროცესში.
სამუშაო შეხვედრის პარალელურად, ბექა ინჯიამ მონაწილეობა მიიღო აღმოსავლეთ ევროპისა და CIS-ის ქვეყნების საერთაშორისო საარბიტრაჟო კონფერენციაში, რომელიც ჩატარდა თბილისში, 2022 წლის 13 მაისს. ბექა ინჯია სიტყვით გამოვიდა პანელში, რომელიც ეხებოდა არბიტრაჟის გამოწვევებს და შესაძლებლობებს სამხრეთ კავკასიაში.
სამუშაო ჯგუფი მომდევნო წლებშიც გეგმავს რეგიონული ღონისძიებების გამართვას, რაც ხელს შეუწყობს რეგიონში დავების ალტერნატიული მექანიზმების განვითარებს, რეგიონულ თანამშრომლობის და ინფორმაციის გაცვლას.

GIAC is presented in the working group on alternative dispute resolution (ADR) in the South Caucasus
On May 12, 2022, Commercial Law Development Program (CLDP) convened the first formal meeting of a working group on alternative dispute resolution (ADR) in the South Caucasus. The mission of the new working group, which consists of members from Armenia, Azerbaijan, and Georgia, is to help make ADR an affordable, available, and effective option for businesses to resolve cross border disputes in the region.
The GIAC is presented in the working group and the Secretary General of GIAC, Beka Injia participated in the meeting of the working group. During the meeting, Beka Injia discussed the prospective steps for developing the ADR in the region and about the role of GIAC in the process.
On the sidelines of the meeting, Beka Injia participated in the Eastern Europe & CIS International Arbitration Conference, which was held in Tbilisi, on May 13, 2022, in the panel on Challenges and Opportunities for Arbitration in the South Caucasus.
The working group plans to hold regional events in the coming year that help build the capacity of the region’s ADR community, while promoting regional cooperation and exchange of information.