საქართველოს საერთაშორისო საარბიტრაჟო ცენტრის საარბიტრაჟო საბჭომ განახლებული შემადგელობით პირველი საერთო სხდომა გამართა
საქართველოს საერთაშორისო საარბიტრაჟო ცენტრის საარბიტრაჟო საბჭომ განახლებული შემადგელობით პირველი საერთო სხდომა გამართა 2020 წლის 13 ნოემბერს, პლატფორმა Zoom ის საშუალებით, GIAC-ის საარბიტრაჟო საბჭომ განახლებული შემადგენლობით პირველი საერთო სხდომა გამართა.
სხდომა გახსნა საქართველოს საერთაშორისო საარბიტრაჟო ცენტრის მდივანმა, ბექა ინჯიამ. დასაწყისში მან მადლობა გადაუხადა პროფესორ პიერ ტერციეს, რომელიც GIAC-ის საბჭოს წევრი იყო მისი დაფუძნების წლიდან და რომლის წევრობის მეორე ვადა ამოიწურა 2020 წლის 14 ნოემბერს. გენერალურმა მდივანმა ხაზი გაუსვა პროფესორის შეტანილ წვლილს საარბიტრაჟო ცენტრის განვითარებაში და ცნობადობის ამაღლებაში, რომელიც უმნიშვნელოვანესი იყო განსაკურებით ცენტრის დაფუძნების პირველ წლებში.
გენერალურმა მდივნამა საბჭოს წევრებს წარუდგინა წლის ანგარიში და ისაუბრა ცენტრის მიერ განხორციელებულ პროექტებზე, როგორიცაა მედიაციის და ფასილიტაციის წესებისა და სერვისების დანერგვა, წლის განმავლობაში გამართული ვებინარები და საგანმანათლებო ღონისძიებები და ასევე, საარბიტრაჟო ცენტრის მიერ დავის განხილვის ონლაინ პროტოკოლის შექმნა და ვირტუალური განხილვები. დამატებით, გენერალურმა მდივანმა ასევე ისაუბრა წლევანდელ საარბიტრაჟო დღეებზე, რომელიც სრულად ონლაინ ფორმატში იმართება და სხვადასხვა ღონისძიებებისგან შედგება. ასევე, საარბიტრაჟო საბჭოს წევრებს ეცნობათ იმ პროექტების შესახებ, რომელთა განხორცილებასაც ცენტრი უახლოეს მომავალში აპირებს.
სხდომაზე, საბჭოს წევრებს მიეწოდათ ინფორმაცია იმის შესახებ, რომ ცენტრის სამდივნო იწყებს მოსამზადებელ სამუშაოებს საარბიტრაჟო წესების გადამუშავებაზე და რელევანტური ცვლილებების შეტანაზე, რომელიც მოიცავს სამ ძირითად საკითხს. კერძოდ, მოსალოდნელი ცვლილებები შეეხება, დისტანციური და ონლაინ პროცესები ახლებურად რეგულირებას საუკეთესო პრაქტიკის გათვალისწინებით, საგანგებო არბიტრაჟის ინსტიტუტის შემოღებას, რომელიც უპირველესყოვლისა დაკავშირებულია საარბიტრაჟო სარჩელის წარდგენამდე მოთხოვნილ უზრუნველყოფების გამოყენებასთან და ასევე ახალი ცვლილებებით გამოსწორებული იქნება ის ტექტონიკური და შინაარსობრივი ხარვეზები, რომლების საარბიტრაჟო პრაქტიკის განმავლობაში გამოვლინდა.
სხდომის მიმდინარეობისას, საარბიტრაჟო საბჭოს წევრებმა განიხილეს საარბიტრაჟო ცენტრის ცნობადობის კიდევ უფრო ამაღლებისა და პოპულარიზაციისათვის საჭირო ნაბიჯები.
სხდომის ბოლოს, საარბიტრაჟო საბჭოს წევრებმა, წარმოდგენილი განაცხადების საფუძველზე, არბიტრთა სიაში ახალი წევრების დამატების საკითხზე იმსჯელეს.

The First general meeting of the giac arbitration council with the new composition
On November 13, 2020, the first general meeting of the GIAC Arbitration Council with the new composition was held via Zoom application.
Secretary-General Beka Injia opened the meeting and thanked Professor Tercier for the generous support of the Centre, who was the member of the GIAC Arbitration Council since the establishment of the Centre. The second term of Professor was expired on November 14, 2020. Beka Injia highlighted the vital contribution of Professor in the development and promotion of the GIAC, which was so crucial at the moment of establishment.
The Secretary-General presented the report on the recent activities and the upcoming plans of the GIAC. Beka Injia spoke about the launching of the mediation and facilitation services and about the various webinars which were held during the year.
Additionally, he stated that the Centre drafted the online dispute resolution protocol and particular arbitration proceedings were already fully conducted virtually. Furthermore, Beka Injia spoke about the GIAC Arbitration Days 2020, which is held as the series of online events this year.
Furthermore, Chair of the Council, Ketevan Betaneli indicated that the Secretariat is working on the revision of the GIAC Arbitration Rules. The revised rules will include the best practice on the regulation of the virtual arbitration proceedings, the provision on an emergency arbitrator and will also provide the technical amendments.
The members of the Arbitration Council also discussed the possible steps for the Centre in order to raise the awareness about ADR and the Centre. At last but not least, the Arbitration Council reviewed the applications for the adoption to the GIAC Arbitrators List.